top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraLucie Kubíčková

Zdravý cyklus. Jak se pozná?

Nejčastější představa o zdravém cyklu je, že trvá 28 dní. Je to ale pěkná blbost. O zdravém cyklu svědčí v první řadě jeho pravidelnost, probíhající ovulace a délka luteální fáze (LF).


Pravidelný cyklus

Cyklus má 2 základní fáze:

1. Folikulární, ve které dozrávají folikuly s vajíčky za působení estrogenů a dalších hormonů a

2. Luteální, kdy se pomocí progesteronu živí děložní sliznice (peřinka pro miminko, do které se má zavrtat).

Předělem mezi těmito fázemi je - jak asi tušíte - ovulace. Tabulkové délky jsou obou fází 14 a 14 dní, celkem 28 dnů. Pokud jeden měsíc máte cyklus 23 dní, pak 38 dní, pak 33 dní atp., svědčí to o tom, že pokaždé máte jinou produkci hormonů. Luteální fáze bývá poměrně stabilní, nejčastěji lítá právě folikulární fáze. Znamená to prostě to, že každý měsíc produkujete jinou hladinu hormonů, které jsou potřeba pro uzrání a uvolnění vajíčka. A to není moc ok. Jinými slovy - hormonální nerovnováha.

Na druhou stranu, pokud máte pravidelně cyklus dlouhý 35 dní - vůbec si s tím nelamte hlavu. Ano, asi máte možná trochu míň estrogenu a dozrávání tedy trvá trochu déle, ale jste hormonálně stabilní a vaše tělo to tak prostě má. Jsou i ženy, které mají pravidelný 60denní cyklus a bez problémů těhotní.

Pokud si délku cyklu budete sledovat (ideálně pomocí STM), možná si všimnete, že se vám pravidelně střídají 2 délky - podle toho, ze kterého vaječníku ovulujete. I v tomto případě bych byla klidná (nicméně je co ladit).


Probíhající ovulace

Ovulace, tedy uvolnění vajíčka, je samozřejmě nezbytným předpokladem k oplodnění. Pokud neovulujete, je potřeba ovulaci rozběhnout. Jak poznat ovulaci jsem psala zde. Nicméně je důležité vědět, že tzv. anovulační cyklus (tedy cyklus bez ovulace) je jednou za čas vcelku normální. Pokud se vám to 1-2x do roka stane, nic se neděje. I proto je fajn využívat STM a vědět, jak jsem na tom.


Délka luteální fáze

Jedná se o počet dní od ovulace po další menstruaci. Pro to, abychom znali délku LF, je tedy třeba znát termín ovulace (poznat menstruaci až takový problém nebývá). Tato délka je tabulkově 14 dní, pohybuje se v rozmezí 6 (?) - 18 dní (kratší jsem zatím neviděla). LF delší než 18 dní je na 99% těhotenství. Pokud tedy víte, že ovulace proběhla před 20 dny a stále nemenstruujete - gratuluji! A ani k tomu nepotřebujete těhotenský test. Bohužel v dnešní době má mnoho žen LF kratší (např. kolem 10 dní), a to může být problém. Proč?

K oplodnění vajíčka dochází ve vejcovodu a oplodněné vajíčko potom cestuje do dělohy, kde se zahnízdí v děložní sliznici (tzv. nidace). Cesta je dlouhá a k zahnízdění dochází až mezi 6.-12. dnem po ovulaci (DPO). Teprve po zahnízdění se spouští produkce těhotenského hormonu hCG - tělo se dozví, že je těhotné a zastaví menstruaci - resp. dál pokračuje v produkci progesteronu a vyživuje děložní sliznici. Pokud máte LF dlouhou třeba jen 10 dní a zahnízdění by proběhlo až 11. DPO, už se to nestihne a oplozené vajíčko je spláchnuto společně s menstruací.

Takže aspoň těch 13 dní LF by bylo fajn, ať dáte oplodněnému vajíčku čas. Samozřejmě existují i ženy, které otěhotněly s 8denní LF - ale statisticky je tato délka v 90 % případů nedostatečná (to procento jsem střelila - odhad, ale nějak tak to bude).

Pokud máte nepravidelný cyklus a LF dlouhou 14 dní, je fajn vědět, že při cyklech dlouhých 35, 25, 28 dní apod. ovulujete pokaždé jindy (21.den cyklu, 11.DC, 14.DC). (A teď si představte všechny ty nešťastnice, které bez ohledu na délku svého cyklu souloží 12.-14.DC a ono to furt nevychází. Ach jo.)

Dobré je, že s délkou LF (ale i s délkou folikulární fáze) se dá pracovat (o tom teprv napíšu). Nejprve se ale hezky sledujte a měřte, abyste zjistili, jak jste na tom.


Pokud jste si dosud spokojeně říkali, že váš cyklus je 28 dní, takže je vše ok, možná už tušíte, že tomu tak vůbec být nemusí. Pokud ovulujete třeba až 18. DC a nedaří se, možná už víte, v čem je problém.

1 653 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page