top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraLucie Kubíčková

Štítná žláza - jak ji mít ok

Skutečnost, že štítná žláza ovlivňuje ženský hormonální systém, je všeobecně známa. A v případě problémů s otěhotněním je NUTNÉ, aby byla vyšetřena - je to jedna z prvních věcí, kterou by doktoři měli řešit. Tento článek je o tom, jak si všímat funkce štítné žlázy a jak si její funkčnost korigovat bez nutnosti zásahu lékaře a farma průmyslu, tedy přirozeně.


Kdy štítku řešit?

Každé ženě, která se s partnerem dohodne na tom, že už je čas na miminko, doporučuji, aby si skočila za svým obvoďákem na preventivní prohlídku. Co si budeme namlouvat - preventivní prohlídky se v mladém, produktivním věku moc nedělají, protože proč chodit k doktorovi, když mi nic není. A možná i doktor se bude divit, proč se k němu objednáváte. Nenechte se odbýt. Nárok na ni máte 1x za dva roky. Plánujete těhotenství a chcete se před tím ujistit, že vše funguje, jak má a miminko se bude tvořit ve zdravém těle. Jedná se vlastně jen o krevní obraz a rozbor moči.

Tímto krokem můžete předejít nejen komplikacím s otěhotněním, ale i všelijakým vlastním zdravotním problémům - uvidíte, v jakých oblastech máte výsledky hraniční a můžete si na danou oblast dát větší pozor.


Problémů se štítkou si můžete velmi brzo všimnout samy, nicméně často si dané problémy spojujeme s jinými okolnostmi a prostě nám to nedojde. Co může být projevem:


HYPOtyreóza: větší únava, spavost, malátnost, nechuť do života / na sex, apatie, suché a studené ruce, zimomřivost, nižší tlak, sklon k zácpám, přibírání na váze, hlubší hlas, horší sluch, špatně snášené infekce a stres. - Tělo je prostě zpomalené na všech úrovních.


HYPERtyreóza: teplé a vlhké ruce, žíznivost, neklid, nervozita, úzkosti, horkost, průjmy, špatný spánek, třes rukou, pocení, větší chuť k jídlu, vyšší tlak. - Tělo je naopak zrychlené.


Hodnoty TSH

V krvi se sleduje zejména hodnota TSH, která má poměrně široký rozptyl, kdy je v normě: 0,55-4,78. Je-li vyšší, je funkce štítné žlázy snížená (tzv. hypofunkce nebo hypotyreóza), je-li hodnota nižší, jedná se o zvýšenou funkci štítné žlázy (tzv. hyperfunkce/hypertyreóza). Pro otěhotnění je údajně lepší se pohybovat v dolní hranici intervalu, např. kolem hodnoty 1,0 (je důležité, aby v prvním trimestru štítka fungovala, protože mimi nemá ještě vyvinutou vlastní štítku a čerpá tedy od matky). V případě podezřelých hodnot se štítka zkoumá na endokrinologii podrobněji - další krevní hodnoty, včetně hodnot protilátek, ultrazvuk apod. Ale zůstaňme u sledování TSH jako hlavního indikátoru, který můžeme ovlivnit.


Pokud je problém skutečně jen v TSH, lékaři okamžitě sahají po umělých hormonech, kterými činnost štítky ovlivňují. Jak je jednou začnete brát, berete je obvykle po celý zbytek života. Jen jste průběžně kontrolováni a jsou-li hodnoty ok, dávkování se drží, pokud jsou mimo, dávkování se upraví. V čem je problém? V tom, že do sebe do konce života cpeme umělé hormony, které (jako všechny léky) prostě mají vedlejší účinky (byť třeba málo významné), a v tom, že naše štítka zleniví a po čase skutečně přestane pracovat. Prostě si dobrovolně odepíšeme jeden významný tělesný orgán, který třeba stačilo v jeho práci trochu podpořit.


Jód a štítná žláza

Jednou z významných funkcí štítky je práce s jódem. Máme-li ve stravě jódu málo, štítka uvolňuje svoje zásoby (a máme vyšší TSH). Když máme jódu ve stravě hodně, štítka výdej přiškrtí (nižší TSH). Přísun jódu ve stravě je tedy hlavním nástrojem ovlivnění činnosti štítky. V našich zeměpisných šířkách, bez moře, je jódu ve stravě pomálu, proto se potraviny o jód obohacují - všichni známe jodizovanou sůl. K ní může mít někdo výhrady, že je to přeci jen chemicky obohacená potravina a jodizované soli se vyhýbá - v pořádku, ale v tom případě je třeba přísun jódu zajistit jinak.


Trocha čísel: denní dávka jódu by měla být 150-300 µg. Pokud bychom si představili nějakej vzorovej, zdravej, středoevropskej jídelníček, tak ten má denně cca 150 µg - bez soli. Pokud bychom ho osolili jodizovanou solí, přidáme cca 140 µg (tj. dohromady 290 µg). Pokud bychom ho solili nejodizovanou solí, např. himalájskou/kamennou solí, přidáme cca 15 µg jódu, což je celkem 165 µg jódu denně. To jsme na dolní hranici denního příjmu.


Docela by mě zajímalo, za kolika % hypotyreózy stojí změna soli v domácnosti...


Ať už potřebuju jód doplnit (při vyšším TSH), anebo se mu vyhnout (při nízkém TSH), hlídám si nejvýznamnější zdroje jódu:

jodizovaná sůl, mořské řasy, syrovátka, ryby, mléčné výrobky, mořské plody, sádlo, kiwi...


Návod na podporu funkce štítné žlázy

V Česku se většina problémů se štítkou týká žen. Častěji se jedná právě o sníženou funkci. Dobrá zpráva je, že to je zároveň nejsnadněji léčitelný problém.


Hypotyreóza / snížená funkce

- zvyšte přísun jódu: používejte jodizovanou sůl, kupte si ve zdravé výživě nori vločky (na jemno namleté mořské řasy), které si sypte na každé jídlo (v malém množství ji chuťově nepoznáte), případně experimentujte s dalšími řasami. Cíleně zařazujte potraviny bohaté na jód,

- vyhýbejte se strumigenním potravinám, které činnost štítky zpomalují. Jedná se zejména o zelí, květák, kapustu, špenát, ředkev, sójové produkty,

- nedoplňujte selen a vit. B2,

- činnost štítky podporují: hrách, fazole, ořechy, výhonky alfalfy,

- činnost štítky harmonizuje arónie - dá se koupit sušená nebo třeba jako šťáva,

- z bylinek je vhodná třezalka, ale i jakákoli podpora progesteronu (tzn. že je pravděpodobně zkrácená luteální fáze - o prodloužení článek zde),

- vyhledávejte teplé prostředí (ideální je pobyt u moře), sladká, hřejivá, vlhká jídla (např. pikantní polévky),

- hormonální jóga prokrvuje a harmonizuje orgány s vnitřní sekrecí, takže i to vám může štítku podpořit (zachránit). Pokud jste líní chodit na kurz, tak cvičte např. tuto sestavu z kundalini jógy (jedná se o 4 cviky). A pokud jste úplně nejlínější, tak si ráno při rozcvičce nebo kdykoli si během dne vzpomenete, protahujte krk (a dělejte kroužky) a krk si zepředu a ze stran jemně poplácejte. Ať se to tam prokrví, prohřeje, okysličí a co nejlíp to může fungovat.

- zkusme jít proti tomu zpomalení tím, že budete více vyhledávat emoce (filmy, které se nás dotknou, vyhledávat aktivity, které nás nadchnou a budou bavit - jít vstříc životu),

- uspokojovat bychom měli smysly zraku a sluchu (dle TČM spojené s teplem a vlhkostí), takže se kochejte přírodou, uměním a čímkoli pěkným, poslouchejte pěknou hudbu.


Hypertyreóza / zvýšená funkce

- snižte přísun jódu: NEpoužívejte jodizovanou sůl, vyhýbejte se potravinám bohatým na jód,

- vyhledávejte strumigenní potraviny, které činnost štítky brzdí. Jedná se o zelí, květák, kapustu, špenát, ředkev, sójové produkty,

- doplňujte selen (para ořechy) a vit. B2,

- činnost štítky harmonizuje arónie - dá se koupit sušená nebo třeba jako šťáva,

- z bylinek je vhodná meduňka, kontryhel, jmelí a chmel,

- zařaďte potraviny bohaté na flavonoidy (zelené potraviny, ovoce a zelenina, bylinky), ale i jakákoli podpora estrogenu (sójové produkty, semínka),

- vyhledávejte chladné prostředí (ideální je pobyt na horách), hořká a kyselá jídla,

- i v tomto případě bych doporučila hormonální jógu, která žlázy normalizuje. Pokud jste líní si chodit na kurz, tak zkuste např. tuto sestavu z kundalini jógy (jedná se o 4 cviky). A pokud jste úplně nejlínější, tak si ráno při rozcvičce nebo kdykoli si během dne vzpomenete, protahujte krk (a dělejte kroužky) a krk si zepředu a ze stran jemně poplácejte.

- zkusme jít proti tomu zrychlení tím, že budete vyhledávat rutinní činnosti, pobyt a klid v přírodě, uzemnění (chůze naboso, sezení v trávě) - uspokojovat smysl hmatu,

- rozhodně byste neměli kouřit - kouření stimuluje štítku,

- hypertyreóza má zároveň velmi často původ v psychosomatice. V rámci pokrytí všech aspektů, které k ní mohli přispět, můžete vyzkoušet i terapie. Např.: hlubinná, regresní terapie, rodinné konstelace... Uvidíte, že tyto experimenty vždy udělají rozdíl - i když někdy třeba jinde, než jsme si mysleli.


Příklad z praxe: Když jsme se doma rozhodli, že chceme druhého potomka, došla jsem si na preventivní prohlídku s tím, že mám podezření na špatnou funkci štítné žlázy. Máme to v rodině, byla jsem celkem unavená - ale přičítala jsem to spíš nudě na rodičovské, špatnému počasí a kdoví čemu ještě. O mimčo jsme se vyloženě nesnažili, ale taky jsme si nijak nedávali pozor. Moje podezření se potvrdilo - TSH 5,4 (0,55-4,78 je norma).

Hned jsem si zvýšila přísun jódu (nori vločky) a vrátila se k jodizované soli (kterou jsem před rokem opustila), přestala vařit zelí (domácí kysané jsem používala často), kapustu (kterou jsme jedli restovanou skoro ke každému jídlu), koupila si šťávu z arónie (denně panáka), cvičila kundalini sestavu, a taky jsem šla na rodinné konstelace - jsem už třetí generace žen, která má se štítkou problém, tak co kdybych za to nemohla jen já. Měsíc na to jsem se konečně dostala na endokrinologii. Když jsem dr. řekla, že plánujeme mimčo, hned chtěla nasadit hormony, což jsem nechtěla. Tak vzala kontrolní odběr, jestli to nebyl jen výkyv. TSH mi po měsíci samoléčby kleslo na 4,7 - což už je norma. Doktorka byla nedůvěřivá, že bych si sama mohla dále hodnotu snižovat a domluvili jsme se na tom, že jakmile bych otěhotněla, hned přijdu. Otěhotněla jsem za měsíc, hned přišla - TSH 3,2. Domluvili jsme se na kompromisní suplementaci jódu (prášek, čistě jód, žádné hormony), ať máme jistotu, že má mimi vše potřebné (nadbytky jódu se vyloučí močí) a jsem dále sledovaná. Vše v pořádku.


Vím, že to nemusí být vždycky takhle jednoduché. Ale může.


Pokud jste dočetli až sem, tak děkuji a opravdu moc vás chci podpořit v tom, ať si zkusíte pomoci sami. Vrhněte se do všeho, nechte se kontrolovat lékařem a uvidíte. Výsledky mohou být vidět klidně už příští měsíc. A řešení léčivy vám nikam neuteče.

2 571 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page