top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraLucie Kubíčková

Kdy má smysl dělat těhotenský test

Na internetu i v různých návodech je spousta rad na téma, kdy je nejlepší zkoušet těhotenský test. Řeší to každá "snažilka", protože netrpělivost, nervozita i očekávání jsou velké. V den nepřicházející menstruace je asi nejčastější uváděná rada. Některé testy, ale i vlastní zkušenosti uživatelek uvádějí třeba už 4 dny před menstruací (ms) - a doporučují ostatním, ať už s testováním začnou. To je ale velmi...no, řekněme nedostačující a zavádějící informace. Pojďme si to vysvětlit, ať si můžete říct "Ahááá, že to nenapíšou rovnou".


Co testuje test

Těhotenské testy detekují přítomnost hormonu hCG, který začíná produkovat oplozené vajíčko, které se zahnízdilo v děloze a dává tak tělu signál: "Haló, jsme těhotný, nemenstruuj!"


Kdy začíná produkce hCG

Jak už jsem napsala, musí dojít k uhnízdění oplozeného vajíčka (tzv. nidace). Uhnízdění je na buněčné úrovni schopné vajíčko nejdříve 5. den po ovulaci (DPO). Asi znáte ty vývojové obrázky, jak se ty buňky postupně dělí a dělí... a prostě až 5.DPO jsou nadělené v takové míře, že už mají tuto schopnost zavrtat se do peřinky. K uhnízdění dochází mezi 6.-12.DPO, nejčastěji právě 8.-9.DPO.

Dva, lépe tři dny po zahnízdění je hladina hCG detekovatelná těhotenskými testy (což vychází na 9.-15.DPO).


Kdy tedy testovat

Takže testovat můžeme od 8.DPO (pokud zahnízdění proběhne v nejkratším možném čase), ale je klidně možné, že i 14.DPO bude test sněhobílý a pozitivním se ukáže později (při pozdní nidaci).

Takže je vcelku jedno, kdy máte mít menstruaci, jde spíš o to, kdy proběhla ovulace (ideálně nidace). Ovulace, nikoli oplozující styk - ten mohl proběhnout klidně dva tři dny před ovulací. Tady opět vidíte, jak se vyplatí měřit bazální teplotu a znát svůj cyklus - přesně víte, kdy byla ovulace/nidace a pokud se teplota stále drží nahoře, nemusíte žádný těhotenský test ani dělat. Jste-li už 18.DPO a teplota je stále vyšší, jste na 99% těhotná. Pokud přichází vaše ms pravidelně 14.DPO, ale vy jste už 16.DPO, opět jste velmi pravděpodobně těhotná.


Jak se dá poznat nidace

Uhnízdění většina žen vůbec nepozná. Pokud měříte bazální teplotu, přibližně třetina žen může zachytit výrazný jednodenní pokles teploty. To mnoho žen vyděsí a očekává ms. Pokud se teplota ale další den vrátí nahoru (často dokonce ještě o něco zvýší) a drží se, je to jasné.

Dalším znakem může být špinění. Jak se oplozené vajíčko zavrtává do děložní sliznice, může dojít ke špinění. Nemělo by se jednat o veliké krvácení, spíš takové narůžovělé a nahnědlé zašpinění. Špinění ale u většiny žen vůbec neprobíhá.

Já při svém posledním těhotenství měla to štěstí, že jsem zaznamenala jak pokles, tak zašpinění ve stejný den. Dva dny po návratu teploty nahoru jsem věděla, že jsem těhotná. Cítila jsem, že se v podbřišku něco děje a nebylo to podobné předmenstruačním bolestem. Ale každá jsme jiná, produkce hCG má na každou jiný vliv, každá jsme jinak napojená na svoje tělo.


Proč tedy všichni spojují testování s menstruací?

Většina žen bohužel neví, kdy má ovulaci. Menstruaci ale zaznamenají spolehlivě. Protože se předpokládá, že luteální fáze (od ovu po ms) má 14 dní od ovulace, tak spolehlivé testování skutečně vychází na 1. den ms, která nepřišla. Kde je chyba? V tom, že mnoho žen má luteální fázi (LF) kratší (a to taky je častou příčinou problémů s početím), ale nevědí to. Pokud mají LF jen 9 dní a zkoušejí testovat 2 dny před ms, tak je to skoro bez šance, i kdyby se zadařilo. Jsou ale naopak i ženy se 16denní LF, které nacházejí krásné silné čárky klidně už 5 dní před ms (12.DPO).


Proč s testováním otálet

Moje rada zní: netestovat dříve než 13.DPO. Všichni tušíme, jak důležitá je psychika ženy, a pokud testujete 2x denně od 8.DPO a každý den se znovu a znovu zklamáváte a třeba to i obrečíte, moc vám to na pohodě nepřidá - navíc jsou tato zklamání často zcela zbytečná, protože k těhotenství nakonec dojde. Raději si každý den měřte teplotu a radujte se z toho, že neklesá.
15 608 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page